1. Home
  2. Makaleler
  3. Devrimci olmaktan öte Evrimci bir yaklaşım: Kadınlara sürüş özgürlüğü
Devrimci olmaktan öte Evrimci bir yaklaşım: Kadınlara sürüş özgürlüğü

Devrimci olmaktan öte Evrimci bir yaklaşım: Kadınlara sürüş özgürlüğü

0

Suudi Arabistan’da kadınlarının araç kullanmasının yasak olması yıllardır tepki alan bir meseleydi. Her ne kadar dış dünyada büyük tepkilere sebep olmuş olsa da uygulama devam ede gelmişti. Suudi toplumunun içerisinden tüm katı uygulamalara rağmen bu yasağı protesto eden ve sonrasında hapis cezası ile cezalandırılmış aktivistler de çıkmıştı. Yasağa tepki seslerinden biri de hanedanın içerisinden 2016 yılında yükselmişti. Kraliyet Holding Ceo’su Suudi prens Alwaleed bin Talal dört sayfalık yazılı açıklama ile bu yasağın bir an evvel kaldırılmasını ifade etmiş ve o dönem din adamları tarafından sert bir biçimde eleştirilmişti. Prens bunun sadece sosyo-ekonomik bir ilerleyişi önlemekle kalmayıp, kadınların kendi kimliklerini inşa etmelerini de engellediğini ifade etmişti.

Suudi Arabistan yıllardır sürdürdüğü kadınlara araç kullanma yasağını kaldırdı. Kadınların araç kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan’da bu gelişme ciddi yankılar uyandırdı. Şüphesiz yurtdışında ülkenin imajının ciddi şekilde yasakçı ve baskıcı olarak anılmasına sebep olan bu yasak, ülke dışından da olumlu tepkilerle karşılandı. 11.Cumhurbaşkanı Gül, ‘’dinle hiçbir alakası olmayan’’ bu yasağın kaldırılması üzerine Kral ve MbS’e tebrik tweeti  attı. Batılı ajanslar günlerce röportaj vermeye ikna ettikleri Suudi kadınlarla ‘’araç’’ içerisinde bu konuyu tartıştı, bültenlerde yer teşkil etti.

Yıllardır sürdürülen bu yasağın kaldırılması sonrası veliaht prens Muhammed bin Salman (MbS)’nin, özellikle ilerlemeci ve yenilikçi reformlara karşı sert dini argümanları öne çıkaran ve bunlara karşı olan rijit din adamları sınıfı tarafından bir muhalefet ile karşılaşacağı değerlendiriliyor. Bir önceki kral, örtüleri olan kız öğrencilerle fotoğraflanmasına izin verdiği için ciddi eleştirilere muhatap olmuştu. Resmi yayın organları yasağın kaldırılmasının şeriata uygun olduğunu ve anayasa ihlali teşkil etmediğini ifade etse de dini sınıfın bu gelişmeleri nasıl karşılayacağını zaman gösterecek.

Suudi veliahdı MbS, iki yıl önce ilan ettiği Suudi Arabistan 2030 Vizyonu çerçevesinde araç kullanım yasağının kalkması ile sosyo-ekonomik bir manevra almış bulunuyor. 2030 Vizyonu Suudilere modern, gelişmiş bir toplum ve petrole bağlı endüstrinin farklı kollarda geliştirilmesi, yeni ekonomik yatırımların yapılması ve daha müferreh bir geleceği vaat ediyor. Kadınların sürüş yasağının kalkması onların topluma daha da entegre olmasını beraberinde getirecek. MbS’nin neoliberal ekonomik yaklaşımına katkı sunacak. Haziran 2018’e kadar Suudi kadınların ehliyet alıp, araba sürmeye başlaması bekleniyor.

800.000’i aşan ve genellikle de Asya kökenli olan yabancı sürücülere aktarılan kaynaklardan tasarruf edileceği ve bunun yasağın kaldırılmasının önemli getirilerinden biri olduğu ifade ediliyor.

Muhammed bin Salman’ın Suriye, Yemen ve son olarak da Katar üzerinden gerçekleşen bölgesel politikalarının başarısız neticelenmesiyle bozulan imajını toparlamakta şüphesiz bu yasağın kaldırılması hem içeride hem dışarıda olumlu dönütlere vesile oldu. MbS’nin takip ettiği reformlar, petrol sonrası dönem için ipuçlarını barındırmaktadır.

Yazı dizisi bitti, ilginiz için çok teşekkürler.

Kapak fotoğrafı: metro.co.uk

YORUMUNUZU BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.