1. Home
  2. Seyyah
  3. Çeşm-i Cihan, AMASRA
Çeşm-i Cihan, AMASRA

Çeşm-i Cihan, AMASRA

0

Sizlere Karadeniz’in küçük ve şirin bir ili olan Bartın’ın Tarih kokan (Barış Akarsu’nun diliyle:Toprak kokan şehir,deniz kokan şehir,sevda kokan şehir..) ilçesi Amasra’dan bahsetmek istiyorum.

Fatih’in deyişiyle Çeşm-i Cihandan..

Amasra her gittiğimde beni doğasıyla, deniziyle, balığıyla, salatasıyla kısacası büsbütün duruşuyla etkileyen adeta deşarj eden bir yer. Yeşilin en güzel motiflerini görebileceğiniz, denizin mavisine aşık olacağınız, her gittiğinizde tekrar tekrar gitmek için sebepler üreteceğiniz bir yer: Amasra..

Kışın genellikle yağışlı ve puslu karizmatik bakışının yerini yazın, ışıl ışıl parlayan güneş alacaktır. Denize girip bolca balık yiyebileceğiniz, salatasıyla Anadolu topraklarına nam salmış bir yerde; Amasra salatasını denemeden olmaz. Bu konseptin zevkini denize karşı çıkarabileceğiniz çokça şirin restaurantın olduğunu da söylemek gerekir.

Eğer bir tarih tutkunuysanız tatilinizi yaparken kalan boş vakitlerinizde bastığınız her karışın adeta sizleri tarihin derinliklerine doğru yol aldıracağına tanık olacaksınız.Her buramda Roma,Ceneviz ve Fenikelilerden bir tarihi kalıntıyla karşı karşıya kalacaksınız.

Amasra’yı gezerken çokça ‘Çeşm-i Cihan’ deyişiyle karşılaşacaksınız. Bu deyiş Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul fethinden yaklaşık 6 yıl sonra Amasra’yı fethetmek için geldiğinde onun Karadeniz coğrafyasına konumlanışını gördüğünde Lalasına ”Lala Çeşm-i Cihan bu mu ola ?” (yani Dünyanın gözü veya gözbebeği) demekten kendini alamaz.

Amasradan dostlarınıza küçük hediyeler getirmek isterseniz Çekiciler Çarşısı’na mutlaka uğramalısınız.Bu çarşıda yörenin erkek ve kadınlarının kendi el emeği göz nuru olan eserlerle karşılaşacaksınız. Bölgede yetişen şimşir ağaçlarından yapılan ahşap oyma eserleri, hanımların işledikleri kanaviçe-tel kırma örtüleri, gemi maketlerini ve dahasını bu çarşıda görmeniz mümkün.

Son olarak belirteyim: Amasra da doğa yürüyüşlerinin ve denizin keyfini çok iyi çıkartmaya bakın.

Amasra da kurulması planlanan bir Termik Santrali projesi var Bartın halkının bu projeye tepkileri çok büyük ama eğer olursa doğa çok büyük tahribata uğrayacak, ümidimiz o ki Amasramız yeşiliyle, mavisiyle ilanihaye hatırlansın.

YORUMUNUZU BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.