1. Home
  2. Akademik
  3. Yaşayan Machiavelli
Yaşayan Machiavelli

Yaşayan Machiavelli

0

MACHIAVELLI – Rönesans`ın en özgün ve etkili düşünürü olan Niccolo Machiavelli[1], teorisi ve geliştirdiği siyaseti anlamlandırma metodolojisi ile hala günümüzde en çok referans verilen düşünürlerden birisidir. Doğduğu İtalya ulusal birliklerini tamamlamış Fransa ve İspanya ile komşu iken, İtalyan diyarları parça parça şehir devletlerinin hüküm sürdüğü otoriteden uzak bir halde idi. Bu parçalanmışlığın içinde ise Venedik Cumhuriyeti, Milano Dükalığı, Floransa Cumhuriyeti, Napoli Krallığı ve Roma Papalık Devleti en öne çıkan güç odaklarıydı.

Machiavelli siyaseti incelerken toplumun kabul ettiği her türlü değer ve normdan sıyrılarak, sterilize edilmiş bir düşünce yaklaşımı ile siyasete yaklaşır. Şüphesiz bu zordur. Siyaseti ve siyasetle ilgili mülahazaları iktidarın kazanılıp, korunması bağlamında okur.

Siyaset sanatını olması gerekeni düşünüp bir yeni form olarak sunmaktansa var olanı incelemek ile ilintilendirir ve şöyle söyler: ‘Olana gözlerinin kapayıp yalnızca olması gerekeni görmek isteyen kimse, varlığını korumaktan çok yok olmayı öğrenmiş olur’. Varlığı korumanın öneminin bir kez daha ifade ederken, iktidar sahipliğinin sürekli bir var olma ve bu durumun her geçen zaman periyodunda güçlenerek var olmaya dayalı bir motivasyonu olduğunu belirtmek gerekir.

Siyasal alan dinden ve ahlaktan soyutlanmıştır lakin bu dinsiz bir siyasal denklem kurulduğunu anlamına gelmez. İktidarı ele geçirmek ve ardından korumak için girişilen her eylem başarı ile neticelendiginde kendi meşruiyetini doğurur. İktidar sahibi halkın onu görmek istedigi gibi görünmelidir ve ekler: ‘Prens dindar olmasa bile dindarmış gibi görünmelidir’.

Machiavelli ve çerçevesini çizdiği teorem şüphesiz aradan geçen yüzyıllara rağmen hala canlı ve tüm varlığı ile siyaset çemberlerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Machiavelli’den prense öğütler:

  • Siyasal başarı bir sır değildir, bunun reçeteleri vardır: Çok tarih oku!
  • Hakim olan arzular ve tutkular tekürrür eder, trendleri yakala!
  • Konjonktür şekillenmeden fethe kalkışma!
  • Unutma iktidar için olan savaş durmak bilmeyen, gece veya gündüz bilmeyen bir fenomendir! Siyaset savaştan başka bir şey değildir.
  • Virtü ve fortuna ile olan ilişkini iyi anla!
  • Unutma her zaman başarılı olmak istiyorsan, her daim değişime hazır olmalısın.

[1] 3 Mayıs 1469, Floransa, İtalya’da doğdu.

YORUMUNUZU BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.