1. Home
  2. Akademik
  3. Suriye’de Putin zamanı
Suriye’de Putin zamanı

Suriye’de Putin zamanı

0

Ruslar zaten içinde oldukları Suriye savaşında artık boy göstermeye başladılar. Rus pilotların kullandıkları savaş uçakları tarafından DAEŞ/IŞİD ile mücadele adı altında Suriye Muhalefetine bağlı meşru grupların bombalandığı, sivil kayıplarında olduğu haberlerini alıyoruz. Putin’in devlet olarak yeryüzünün en karmaşık savaş arenasında bu derecede manevra alanı bulabilmesinde şüphesiz Amerikan Devletinin baştan beri aşılan kırmızı çizgilerinin ve bunun karşılığında tepkisiz politikasının yattığı gözlemlenmektedir.

Vladimir Putin, Obama’nın kararsızlığı ve iktidarsızlığı üzerine oynuyor. Onu, Kırım’da Ukrayna’da yaptığı gibi şimdi de Suriye’de eziyor. (Zengin, 2015)

Kara gücü milislere teslim edilecek kadar eriyen hava gücü de beklenmedik bir zayiat gören Esed rejimine bedel ödeyerek destek olma sırası artık Ruslarda. Daha önce yüzlerce ölü İranlı asker ve üst düzey subay haberleri ve görüntüleri kamuoyuna yayılmıştı fakat Ruslar postallarıyla savaşa girmemişti. Bundan sonra belki de benzer resimleri Rus askerleri de verecek. (Ulutaş, 2015)
Rusya’ya bağlı Çeçenistan’daki Kadirov yönetimi de eğer Rusya Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Vladimir Putin emir verirse hemen yarın binlerce Çeçen askerin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşmaya hazır olduğunu söyledi.
Rusya akılla anlaşılmaz
Arşınla da ölçülmez (Tyutçev)
Ruslar Esed’i ve rejimini ayakta tutmak amacıyla siyasi, askeri, lojistik tüm desteği sunuyorlar. Şüphesiz bu durum sürdürülebilir olmaktan çok uzak. Putin hamleleriyle, Esed’in de masada olduğu bir geçiş için zemin hazırlıyor. Diplomaside Lavrov ve ekibi geçiş sürecinin Esed ile olması konusunda diretiyor.
Suriye savaşında hangi aktörün kiminle ne yaptığı konusunda baştan beri belirsizlikler sürüyor. Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD, yeri geliyor Esed rejimi ile işbirliği yapıyor yeri geliyor ABD’nin kara ordusu gibi çalışıyor. Rüzgâr nereden eserse Salih Müslim o yöne doğru açıklamalarıyla medya organlarında yer alıyor. Şimdi de skandal bir açıklama yaparak ‘Suriye’de hava saldırılarına başlayan Rusya’yla askeri koordinasyona hazır olduklarını, Rusların Suriye’nin kuzeyinde hava saldırısı gerçekleştirmesini de hoş karşılayacaklarını’ ifade etmiş. (Hamsici, 2015)

Tabi PYD’nin Cerablus için operasyon yapmaktan hala vazgeçmediği de Müslim’in açıklamasının satır aralarından anlaşılabiliyor. Bu noktada Türkiye’nin kendi sınırında güvenliği tesis etmek ve Suriyeli mültecileri ülkelerinde barındırabilmeyi amaçlayan ‘güvenli bölge’ talebinin hala gerçekleştirilememiş olması şüphesiz işleri zora sokmaya devam ediyor.

Tüm bunlar her an Türkiye’ye göç edebilme riski taşıyan binlerce Suriyeliyi unutturmuyor. Rusya, ABD, Esad hava operasyonlarıyla vururken, IŞİD-PYD ve bin türlü terör örgütü karadan halkı kırmaya devam ediyor. Şüphesiz büyük devletlerin her hamlesinin altında yüz yıl önce kurulan Sykes-Picot düzeninin çökmesiyle yeniden inşa edilecek bölgenin, ipuçları yatıyor. Tüm bu stratejik hesapların arasında kalan halk özellikle de hava operasyonları sonrası büyük korku ve telaş ile göç ediyor. İlk liman ve en çok sığınmacıyı bağrına basan ülke Türkiye… Ortadoğu’nun petrolleriyle varlık için de yüzen Körfez ülkeleri hala 1 Suriyeliyi bile almamışken insanlık Suriye’de ölmeye devam ediyor.

Sözü Geçen Çalışmalar
Hamsici, Mahmut. (2015, Ekim 2). PYD lideri Müslim: Rusya’yla askeri işbirliğine hazırız. BBC Türkçe
Ulutaş, Ufuk. (2015, Ekim 2). Ruslar Meşru Muhalefeti Vuruyor. Star Gazetesi .
Zengin, Gürkan. (2015, Ekim). AlJazeera Turk.

YORUMUNUZU BIRAKIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.