1. Home
  2. Aktüalite
  3. China Academy
China Academy

China Academy

0

Gelişen Çin Rüyasına tanıklık ediyor, Türk-Çin ve Çin-Dünya ilişkilerini mercek altına alıyoruz.

China Academy Turkey’in organize ettiği 11 haftalık staj programı çerçevesinde Türkiye’den, uluslararası ilişkilerde gelişen ”Çin Rüyası” önermesini çözümlemek üzere İstanbul’un saygın üniversitelerinden 16 kişilik ekiple çalışmalar yapmaktayız.

21.yüzyılın önemli aktörlerinden biri olan Çin  Halk Cumhuriyetinin ülkemizde ve ülkemiz akademik çevrelerinde yeteri kadar mercek altına alınmamış olması China Academy Turkey mensupları olarak bizleri çeşitli çalışmalara teşvik etti. Çin Halk Cumhuriyeti ekonomisi, tarihi, dış politikası, yargı ve adalet mekanizmaları, ticaret ve yönetişim unsurları bizlerin ilgisini cezbeden önemli başlıklardan sadece bir kaçı.

Çalışmalarımıza akademik bir duruş katmak için akademi camiasından önemli hocalarımızın birikimlerine başvurmayı, iş dünyasında Çin Halk Cumhuriyeti ile ekonomik iktisadi ilişkileri olan iş adamlarıyla etkileşimde bulunarak Türk-Çin ve Çin-Dünya ekonomik ilişkilerini anlamlandırmayı önemsiyoruz.

22 Ekimde Okan Üniversitesi ve Konfiçyüs Enstitüsünün düzenlediği Türk Çin Ekonomik Forumu ”Çin’den Türkiye’ye yeni İpek Yolu” isimli toplantıyı China Academy ekibi olarak büyük bir dikkatle izledik. Çin Halk Cumhuriyetinin ülkemiz nezdindeki temsilcilerinden biri olan Başkonsolos Gu Jingqi ‘ın sıcak ve etkileyici konuşmasından sonra iki ülkenin iş dünyasından önemli temsilcilerinin katıldığı oturumlarda Türk-Çin ekonomik ilişkileri masaya yatırıldı. Huawei, China Sunenery, Beijing Wisdom,  ACT Airlines, Jinfeng Litai gibi Çin’in ekonomik devlerinin Türkiye yöneticilerinin katıldığı oturumlarda CEOlar Türkiye’deki yatırımlarından ve mevcut potansiyellerden bahsetti.

China Academy mensupları olarak çeşitli periyotlarla Çin Halk Cumhuriyetini ve kültürünü daha iyi tanımak için etkinlikler düzenliyoruz. Çin Kültür Derneğiyle ortak düzenlediğiniz Çin Kültür Haftası etkinliklerinde Çin Kültürü hakkında çeşitli sunumlar organize ettik . Geleneksel Çin Çayı lezzetini tatma şansımız oldu. Çin’in geniş yemek kültürüyle tanıştık, Çin’den farklı lezzetleri test ettik.

China Academy Turkey ailesi olarak Türk-Çin dostluğu ve ilişkilerini geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz.

YORUMUNUZU BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.